تکنیک های نورپردازی در عکاسی

تکنیک های نورپردازی در عکاسی شامل چه مواردی می شوند؟ استفاده و رعایت این تکنیک ها چه تاثیری دارد؟ یکی از بی نظیر ترین هنر هایی که در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است عکاسی است. برای آنکه بتوانید با عکاسی لحظات خاطره انگیزی را ثبت کنید باید علاوه بر داشتن تجهیزات پیشرفته, به دانش تئوری آن نیز مسلط شوید. تکنیک های نورپردازی در عکاسی یکی از مواردی است که به شما کمک می کند تا تصاویری جذاب و چشم نواز ثبت کنید. نورپردازی ازجمله فاکتور های مهمی است که آژانس های تبلیغاتی حرفه ای از آن برای عکاسی تبلیغاتی در اصفهان نیز استفاده می کنند. در ادامه این مطلب از نکسوس, شما را با این تکنیک ها آشنا خواهیم کرد.

نورپردازی عکاسی تبلیغاتی در اصفهان

عکاسی تبلیغتی در اصفهان
عکاسی تبلیغتی در اصفهان

برای عکاسی تبلیغاتی در اصفهان و ایجاد جلوه های مختلف در تصاویر, تکنیک های نورپردازی در نور مصنوعی یا طبیعی کاملا متفاوت عمل می کنند. اگر به تازگی عکاسی را شروع کرده اید و یا فردی هستید که سالها به این هنر مشغول است باید بدانید که استفاده صحیح از این تکنیک ها در هر حالت می توانند روی کیفیت تصاویر شما تاثیر داشته باشند. با اینکه تکنیک های نورپردازی در فیلم برداری کاملا متفاوت است اما از این تکنیک های نورپردازی در عکاسی نیز می توان به تا حدود کمی در ساخت تیزر تبلیغاتی در اصفهان نیز استفاده کرد.

هنگامی که قصد عکاسی دارید باید بدانید نور محیط یکی از مهم ترین مواردی است که بر روی عکاسی شما تاثیر خواهد داشت. بسته به این که از کدام تکنیک برای نورپردازی عکاسی تبلیغاتی در اصفهان استفاده می کنید باید بتوانید جایگاه منبع نور را به درستی تنظیم کرده تا احساس, پیام و… تصاویری که ثبت کردید به خوبی قابل برداشت باشند.

همچنین نحوه قرارگیری منبع نور و زاویه ای که نور به سوژه عکاسی تابیده می شود می تواند بر روی تاریک یا روشن شدن بخش هایی از سوژه مورد نظر شما تاثیر داشته باشد. دانستن تمامی این موارد می تواند به شما کمک کند تا به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید.

انواع تکنیک های نورپردازی در عکاسی

در هنگام عکاسی باید به نور های طبیعی و مصنوعی توجه کنید. همانطور که می دانید نور طبیعی نوری است که در طبیعت وجود دارد و انسان در ایجاد آن دخالتی ندارد. برای مثال نور ماه, رعد و برق و نور خورشید همگی از نور های طبیعی هستند. در مقابل نور مصنوعی نوری است که توسط انسان تولید شده و به راحتی قابل کنترل است.

نورپردازی عکاسی
نورپردازی عکاسی

شما برای عکاسی می توانید با توجه به نوع عکاسی خود از این نور ها استفاده کنید با این حال, عده زیادی از عکاسان به دلیل سهولت استفاده به نور های مصنوعی برای عکاسی علاقمند هستند. در ادامه شما را با انواع تکنیک های نورپردازی در عکاسی آشنا خواهیم کرد.

نورپردازی طبیعی در عکاسی

اگر تمایل دارید از نور طبیعی در عکاسی استفاده کنید باید بدانید زاویه تابش خورشید در ساعات مختلف روز می تواند تاثیر زیادی بر روی تصاویر شما داشته باشد. در انتهای روز, نور خورشید ملایم تر و طبیعی تر است و در ابتدای روز سبب تابش نور به طور مستقیم به سوژه می گردد.

  • نورپردازی با نور تخت

هنگامی که منبع نور را به طور مستقیم رو به روی سوژه قرار می دهید سبب می شود تا سوژه به طور مساوی دارای روشنایی در تمام قسمت ها شود. برای عکاسی پرتره و رفع عیوب صورت از جمله لک و چین و چروک, این تکنیک بسیار ایده‌آل خواهد بود.

تاثیر نورپردازی در عکاسی

تاثیر نورپردازی در عکاسی به قدری زیاد است که تنها با جا به جایی منبع نور می توان به کل ظاهر و… تصویر را عوض کرد. تاثیر نورپردازی در عکاسی با تکنیک های مختلف متفاوت خواهد بود.

تاثیر نورپردازی در عکاسی
تاثیر نورپردازی در عکاسی
  1. نور پردازی پس ‌زمینه: در این تکنیک نور در پشت سوژه و سوژه در میان دوربین شما و منبع نور مستقر می گردد. اگر تمایل دارید با سایه ها بازی کنید این تکنیک روش بسیار مناسبی برای خلق سایه های کوتاه و بلند است. یکی از معایب این تکنیک بر هم خوردن تعادل رنگ سفید است.
  2. نور ملایم: هنگامی  که نور از منبع نور به طور پراکنده پخش شود و در مقایسه با نور مستقیم, نوری ملایم تری در اختیار شما قرار دهد می توانید شدت سایه ها را کاهش داده و میان روشنی و تاریکی, کنتراست کمتری را ایجاد کنید. برای استفاده از این تکنیک می توانید از پنل های انتشار استفاده کنید و یا در مسیر تابش نور خورشید از یک پرده روشن استفاده کنید تا شدت نور را کم کنید و به نور ملایم برسید. در محیط های خارج از استودیو می توانید از نور ملایم در روز های ابری استفاده کنید. این تکنیک در ثبت تصاویر پرتره تاثیر چشمگیری دارد.
  3. نور سخت: برخلاف نور ملایم, در تکنیک نور سخت, سوژه به طور مستقیم در معرض منبع نور قرار دارد و کنتراست زیاد و سایه های شدیدی ایجاد می شود. آفتاب هوای تابستانی در اواسط روز و نورافکن به شما در این روش کمک می کنند.
  4. نور حاشیه ای: تکنیک نورپردازی پس زمینه به شما در ایجاد تکنیک حاشیه ای کمک زیادی خواهد کرد. شما به راحتی می توانید منبع نوری را در پشت سوژه قرار دهید و با ایجاد سایه در قسمت دیگر سوژه, تصاویر زیبایی را با تمرکز بر سوژه خلق کنید.

نورپردازی در عکاسی پرتره

عکسبرداری

تکنیک حلقه ای:

این تکنیک به طور گسترده در عکاسی پرتره استفاده می شود. نورپردازی لوپ یا حلقه ای سبب ایجاد یک حلقه سایه ای بر روی چهره سوژه می شود که از قسمت بینی تا روی گونه ها ادامه دارد. این یکی از رایج ترین تکنیک های نورپردازی در عکاسی پرتره می باشد.

تکنیک گسترده:

این تکنیک برای گرفتن عکس های رسمی دسته جمعی استفاده می شود. میزان نور در سمتی که در فاصله کمی با دوربین قرار دارد در مقایسه با سمتی که دورتر است دارای نور بیشتری است. این امر سبب می شود تا افرادی که دارای جثه ای لاغر هستند بر اثر تابش نور, کمی پرتر به نظر برسند.

نورپردازی کوتاه:

این تکنیک درست مانند روش قبل است با این تفاوت که سمتی که نزدیک به دوربین قرار دارد دارای نور کمتر و سمت دورتر دارای نور بیشتری است.

نورپردازی پروانه ای:

این نیز یکی دیگر از تکنیک های نورپردازی در عکاسی پرتره است. به کمک این تکنیک می توانید سایه های خاصی روی چهره ایجاد کنید. در این تکنیک با قرارگیری نور در مقابل یا بالای سوژه می توانید در قسمت زیرین بینی, سایه ای به شکل پروانه ایجاد کنید. اگر سوژه شما دارای گودی چشم بیش از حدی باشد این روش می تواند برای عکاسی بسیار مفید باشد.

نورپردازی انشعابی:

با قرارگیری منبع نور در طرفین سوژه می توانید در سمت دیگر تاریکی ایجاد کنید که به آن تکنیک انشعابی گفته می شود. این روش نورپردازی در عکاسی پرتره می تواند بسیار جذاب باشد. برای جذابیت بیشتر تصاویر خود می توانید از نور ملایم استفاده کنید.

نورپردازی رامبراندت:

این تکنیک نیز همانند نورپردازی انشعابی است با این تفاوت که در قسمت سایه, یک مثلث درست در قسمت زیرین چشم سوژه ایجاد می گردد که ظاهری سه بعدی به تصویر می بخشد.

عکاسی تبلیغاتی با نورپردازی

این توضیحات تنها یک بشخ کوچک از تئوری عکاسی بود, اما برای داشتن یک عکاسی تبلیغاتی با نورپردازی مناسب بهتر است که با حرفه ای ها و کاربلدان این حوزه همکاری کنید. آژانس تبلیغات نکسوس با تیم حرفه ای خود می تواند عکاسی تبلیغاتی منحصر به فردی را در کنار دیگر خدمات تبلیاتی مثل طراحی لوگو در اصفهان به شما ارائه دهند.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
نوشتهٔ پیشین
هزینه تبلیغات در اینستاگرام
نوشتهٔ بعدی
عکاسی از فرش و گلیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس
×

 

سلام

جهت دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

× به مشاوره احتیاج داری؟؟؟گفت و گو با ما